Turvajalanõud – miks, millal ja millised?

Õigete tööjalatsite valimine on väga tähtis, sest neid kantakse igapäevaselt ja neil on sinu tervise kaitsmisel oluline roll. Kuidas teha kindlaks, kas sinu töö nõuab turvajalatsite kandmist? Kui nõuab, siis kuidas neid valida? Alustame algusest.

MIKS?

Lihtne – et kaitsta võimalike vigastuste eest. Kui soovid, võid maal puid lõhkudes ka turvajalanõusid kanda, kuid teatud töökohtadel on turvajalanõude kasutamine kohustuslik. Turvajalanõude ja ka teiste isikukaitsevahendite kasutamise nõuet reguleerib määrus Isikukaitsevahendite valimise ja kasutamise kord. Paraku pole seal aga toodud nimekirja ametipositsioonidest ja tehtavatest töödest, kus turvajalanõude kasutamine nõutud on. Kuid selle väljaselgitamine on lihtsamast lihtsam!

MILLAL?

Turvajalanõude kohustuse paneb paika töö laad või töö jaoks kasutatavad seadmed/töövahendid. Vasta järgnevatele küsimusele ja ongi selge, kas vajad turvajalanõusid või mitte:

  • Kas esineb jalavigastuse saamise oht?

Kui jah, tuleb turvajalanõusid kasutada (tööandja kohustub väljastama).

  • Kas kasutatava seadme/töövahendi kasutusjuhendis on kirjas turvajalanõude nõue?

Kui jah, siis tööandja kohustub väljastama ja töötaja kohustub neid kandma.

Kui oled jõudnud selgusele, et sinu töö nõuab turvajalatsite kasutamist, siis järgmise sammuna peaksid teadma, milliseid jalatseid sa vajad.

MILLISED?

Kui juba turvajalanõud valida, siis õiged! Oluline on teada, missugused ohud töökeskkonnas valitsevad ning vastavalt sellele teha ka valik. On selleks ohuks libedus? Torke oht? Pöörlevad või liikuvad osad? Või hoopis keevitusest tulenevad pritsmed? Tee kindlaks, missugune oht sinu töökohal valitseb ja siis vali vastavalt kaitseomadustele õige jalanõu. Kõik turvajalanõud on tähistatud vastavate kaitseomaduste tähistega ja täpsemalt saad nende kohta lugeda siit.

 

Millele pöörata tähelepanu turvajalanõusid valides?

Tähistus – oluline, et turvajalanõu vastaks just nendele kaitseomadustele, mis sinu jaoks vajalikud on. Ei ole mõtet soetada kuumakindlat jalanõud, kui tegelikult selleks vajadust ei ole. Tähistuse kohta loe täpsemalt siit.

Materjalid – lisaks mugavusele on oluline ka jalanõude hingavus ja kaal, mis sõltub olulisel määral jalanõude valmistamiseks kasutatud materjalidest. Esimese hinnangu kasutatavatest materjalidest annab tihti jalanõu kaal (kergemal jalanõul on kasutatud kaitseomaduste saavutamiseks komposiitmaterjale, raskematel tihtipeale metall ninaosa). Väga tähelepanelik tasub olla veekindlate jalanõude puhul. Kui on kasutatud PU kaitset, siis ei lase jalanõu küll vett läbi, aga see tuleb enamasti jalanõu hingavuse arvelt. Materjalide kohta saad täpsemalt lugeda siit.

Mugavus – kuna eesmärgiks on jalanõude igapäevane kasutamine,  siis on ka mugavus väga oluline aspekt. Soovitame proovida erinevate tootjate turvajalanõude mudeleid, et leida endale sobivaim. Mugavust võid lisada lihtsate vahenditega –  näiteks ortopeediliste sisetaldade- või geeltaldadega. Loe lähemalt siit.

Soovitame:

Siin on näiteks toodud ülikerged ja hingavad turvajalanõud, mis lisaks ägedale sportlikule välimusele on ka antistaatilised, libisemiskindlad, õli- ja torkekindla tallaga ning komposiidist turvaninaga.

Kes nüüd tähiseid lugeda oskab, siis S1P ESD SRC 😉 Saadaval kolmes värvitoonis.

Sinine Safety Jogger turvajalanõu   Must Safety Jogger turvajalanõu    Oranž Safety Jogger turvajalanõu

 

Kokkuvõtteks. Kui sinu töökoht nõuab turvajalanõude kasutamist, siis kõige tähtsam on valida sellised, mis kaitsevad sind just sellel konkreetsel töökohal valitseva ohu eest. Ja kuna sa kannad neid jalanõusid igapäevaselt, siis ei ole mugavus üldsegi mitte vähem oluline. CorpoWearist leiad laia valiku erinevaid turvajalanõusid ning kui juba tead, missugused sulle sobivad, siis telli julgesti meie e-poest ja toimetame sinu tellimuse kohale täiesti tasuta. Kui sul aga tekkis küsimusi, siis võta meiega ühendust info@corpowear.ee või telefonil +372 55570111 ja leiame sulle need kõige õigemad jalanõud!

Kindakeskuse tööohutuspartner on www.risico.ee